Паломник без кордонів: святині світу

Особливо шановані в християн реліквії, пов’язані з хрестовими муками та смертю Ісуса Христа. Найвідоміші з них — терновий вінець (зберігається в Парижі в соборі Нотр-Дам), плащаниця (зберігається в кафедральному соборі Турина в Італії), краплі крові Ісуса Христа (в бельгійському місті Брюгге).

Відомими центрами паломництва є місця, де зберігаються частини хреста, на якому був розп’ятий Ісус Христос, цвяхи та спис, яким Його проколото. Це Константинополь (нині Стамбул), Олександрія, Дамаск, Кіпр, Закавказзя (Грузія і Вірменія) та ін.

Багато центрів християнського паломництва пов’язані з іменем Діви Марії. її культ особливо розвинений у католиків. Із 6 тис. святинь у Європі дві третини присвячені Богоматері. Безперервними потоками прямують пілігрими в місця з’явлення образу Марії. Одне з таких чудес сталося в XIX ст. у невеликому розташованому на півдні Франції селі Лурд. Образ Пресвятої Діви з’явився тутешній дівчині. Відтоді інтерес до цього місця не слабшає. Мільйони прочан з’їжджаються сюди в очікуванні нових явлінь.

Сьогодні Лурд — другий після Риму культовий центр за кількістю християн-пілігримів (4,6 млн осіб на рік).

Святі місця є в Іспанії (Монсеррат — чорна скульптура Мадонни), Португалії (Фатіма, Мадонна із серцем), Мексиці. Найбільш відомі чорні зображення Мадонни знаходяться в Австрії, Швейцарії, Німеччині. У Польщі прочани прямують в Ясна-Гуру, щоб поклонитися національній святині —іконі Ченстоховської Чорної Мадонни, яку поляки вважають своєю заступницею. В окремі святкові дні Ясна-Гуру відвідують до 300 тис. осіб.

Крім Ісуса Христа та Богоматері, християни шанують багатьох святих. Місця, пов’язані з їхніми іменами, також є центрами паломництва. Наприклад, Неаполь відомий у пілігримів, насамперед, завдяки покровителю міста Святому Януарію. У чудово оформленій капелі собору Сан-Дженнаро зберігаються череп святого і судини з його запеченою кров’ю, що володіє загадковою властивістю періодично розріджуватися. Уперше цей феномен був відзначений у IV ст. і відтоді повторюється кілька разів на рік. У Марселі зберігається ще одна християнська святиня — череп Святого Базилія.

РИМ

Найбільшим центром християнського паломництва, де можна поклонитися відразу багатьом святиням, є Рим. Щорічно його відвідують 8 млн християн-прочан. У Вічному місті знаходяться всесвітньо відомі собори. Один із них — Сан-Джованні-ін-Латерано — був заснований у IV ст., неодноразово руйнувався і знову відновлювався. У ньому зібрані священні реліквії: голови святих Петра і Павла, іудейський Ковчег, святий жезл Аарона, накидка Марії, частина столу, за яким відбувалася Тайна Вечеря, перекладина «істинного хреста». Збереглися привезені з єрусалимського палацу Пилата Святі сходи, якими, за переказами, Ісуса Христа вели на страту. Піднятися 28 мармуровими сходинками можна, лише клякнувши. Нині Сан-Джованні-ін-Латерано є кафедральним собором Риму.

ВАТИКАН

Ватикан є світовим центром католицької релігії. Одна з найменших держав планети розташована в центрі Риму. Тут можна оглянути Базиліку Святого Петра, музеї Ватикану, Сикстинську капелу, стелю якої розмальовував сам Мікеланджело.

Якщо хочете побачити Папу Римського, постарайтеся потрапити до Ватикану в середу, коли проводиться аудієнція. Безкоштовний пропуск на неї можна отримати в офісі Префектури. По неділях, рівно опівдні, Папа благословляє всіх прихожан, присутніх на площі Святого Петра.

ЄРУСАЛИМ, ІЗРАЇЛЬ

Єрусалим є, мабуть, одним з найбільш легендарних релігійних місць у світі, яке притягує паломників протягом тисяч років. Тут ви можете знайти деякі з найбільш священних місць для трьох авраамічних релігій, якими вважаються іудаїзм, християнство та іслам. Це, наприклад, Стіна плачу, останки Другого Храму, побудованого Іродом Великим.

Ще одне священне місце Єрусалиму — Храм Гробу Господнього, який був побудований на місці розп’яття Ісуса Христа. Мечеть Купол Скелі, звідки, згідно з переказами, вознісся на небо пророк Мухаммад, — одна з найбільш шанованих святинь ісламського світу. Біля цієї ж скелі знаходиться місце, де Авраам готувався принести в жертву сина.

МЕХІКО, МЕКСИКА

Релігія — важлива частина життя мексиканського народу, вона виражена в його мистецтві, елементах культури та архітектури. Тут знаходиться базиліка Марії Гваделупської, одна з найбільш популярних католицьких святинь у світі. Від неї можна пройтись маршрутом Сан Хуана Дієго, зарахованого до святих Папою Римським Іоанном Павлом II, який закінчується біля величного кафедрального собору, в серці міста.

САНТЬЯГО ДЕ КОМПОСТЕЛА, ІСПАНІЯ

Тут закінчується популярний серед католицьких паломників маршрут, Каміно де Сантьяго або Шлях Святого Якова. У місті зберігаються мощі Святого Якова, одного з апостолів і небесного покровителя Іспанії. Маршрут, що проходить через північ країни, внесений до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО за його культурну та релігійну цінність.

ЛУРД, ФРАНЦІЯ

З середини дев’ятнадцятого століття, Лурд став одним з найбільш важливих релігійних місць для християнських паломників. Тут молода пастушка, Бернадетт Субіру (згодом канонізована, як свята) кілька разів бачила образ Діви Марії. 8 000 000 прочан щорічно відвідують Лурд, щоб побачити Храм Богоматері. Згідно католицької церкви, в цьому святилищі сталося 67 випадків чудесного зцілення.

ФАТІМА, ПОРТУГАЛІЯ

Як і у випадку з Лурдом, в 1917 році троє дітей-пастухів стали свідками явлення Діви Марії в цьому португальському місті. Тут знаходиться Храм Богоматері Фатіми, який відвідують 5 000 000 паломників щороку. Також можна відвідати Музей сакрального мистецтва і печеру Ангела.